Shou sugi ban, czyli spalona deska cedru lub Yakisugi jest to dawna japońska metoda zabezpieczania drewna. Stosowana jest w budownictwie. Shou sugi ban jest znana od stuleci w Japonii, aktualnie przeżywa swój renesans na świecie.

Drewno, które zostało poddane temu procesowi staje się odporne na czynniki zewnętrzne jak wiatr, wilgoć, słona woda. Jest też grzyboodporne i nie pochłania wilgoci. Podobno jest też w jakimś stopniu ognioodporne.

Z biegiem lat technika ta została wyparta przez nowoczesne metody i środki zabezpieczenia drewna. Swoje “odrodzenie” przypadło na początku XXI wieku, kiedy to architekci i designerzy dostrzegli na nowo piękno Yakisugi.

Zwęglone domy – przyciągają swoim niesamowitym wyglądem. Dziś przeważa aspekt wizualny. Względy zabezpieczania drewna zeszły trochę na dalszy plan 🙂

W dzisiejszych czasach techniką shou sugi ban wykonuje się nie tylko elewacje domów ale również przedmioty codziennego użytku jak np. stoły, blaty, ławy czy nawet krzesła oraz wystrój wnętrz np. ozdobne ściany, ramy na obrazy i lustra.

 

Na czym polega ta technika

Etapy
Technika shou sugi ban polega na odpowiednio głębokim opaleniu drewna. Następnie szczotkujemy drewno. Wodą usuwamy nadmiar pyłu i resztki spalonego drewna. Na koniec zabezpieczamy drewno olejem naturalnym.

Rodzaj drewna
Pierwotnie używano drewna cedru. W dzisiejszych czasach wachlarz stosowanego drewna jest szeroki.

Opalanie
Do opalania drewna stosuje się palniki gazowe, ale wg tradycyjnej metody, która stosowana jest nadal w Japonii nie używa się sztucznych metod wyzwalania ognia.

Poniżej dwa filmy.

Tradycyjne opalenie:

Opalanie palnikiem:

Lista zakupów

Jeżeli chcesz się pobawić i przygotować drewno wg techniki shou sugi ban potrzebujesz:

  • drewno
  • palnik lub inne źródło ognia
  • drucianą szczotkę
  • zimną wodę
  • naturalny olej do zabezpieczenia drewna
  • maseczkę na twarz (spalone drewno bardzo pyli)

 Bezpieczeństwo

Ze względów bezpieczeństwa cały proces oczywiście najlepiej wykonać na świeżym powietrzu.
Ja będę chciała wypróbować swoich sił w opalaniu drewna za kilka miesięcy jak tylko zrobi się cieplej.
Nie martwcie się, na pewno będzie fotorelacja z całego procesu, udanego bądź nie.

 

Czy ktoś z Was próbował opalania drewna? Jeśli tak to w jaki sposób? Pochwalcie się!