Mam w swoim zbiorze kilka książek o stolarstwie, meblarstwie i innych “drewnianych” profesjach. Pomyślałam, że mogę polecić Wam kilka z nich.

Dzisiaj Stolarstwo.

Stolarstwo – materiały, narzędzia, techniki, projekty” Wydawnictwo Arkady.

Okładka twarda, 256 stron. Autor:  Paul Forrester.

stolarstwo - ksiazka 1

 

Rozdziały:

Książka składa się z siedmiu rozdziałów mniej i bardziej rozwiniętych. Jest to bardzo ogólna, podstawowa wiedza na temat drewna i technik jego obróbki. W książce znajdziemy między innymi:

  • jak urządzić warsztat,
  • opisy podstawowych narzędzi używanych w stolarstwie – tych tradycyjnych “unplugged” jak i elektronarzędzi,
  • oprócz opisów jakie są narzędzia jest też przedstawione, jak z nich korzystać,
  • rozdział “podstawowe narzędzia i techniki” jest dosyć szeroko opisany. Znajdziemy tu między innymi podrozdział o piłowaniu, rodzaje cięć, dobór piły, opisy pił ręcznych oraz tych elektrycznych.

Jest też rozdział o sposobach wykańczania drewna, w jaki sposób nakładać np. olej, bejcę czy nawet politurę. Ten rozdział jest bardzo ubogi, lecz podstawy podstawy są tu zawarte.

W książce pana Paula znajdziemy też kilka projektów, które możemy wykonać w swoim warsztacie. W książce są podane wymiary potrzebnych elementów oraz jakich narzędzi najlepiej użyć do wykonania danego przedmiotu.

stolarstwo - ksiazka

Dla kogo:

Książka dla amatora, osoby chcącej poznać podstawy pracy z drewnem. Ciekawie się ją przegląda, jest napakowana bardzo fajnymi zdjęciami wykonanymi przez samego autora książki Paula Forrestera, który jest nie tylko stolarzem ale również fotografikiem.

Chętnie wracam do tej książki. Lubię ją 😉 Polecam osobom zaczynającym swoją podróż z drewnem!