Dziurki w meblach, kanaliki i korytarze w drewnianych konstrukcjach domów. Większość z Was może pomyśleć “hej, to na pewno korniki”. No cóż, to nie korniki. Zazwyczaj są to: kołatek domowy lub spuszczel pospolity.

Pomyślałam, że napiszę krótki artykuł na temat tych szkodników, ponieważ bardzo często nieświadomie winimy za zniszczenia mebli korniki. Korniki, które tak naprawdę nie mają tu nic na sumieniu. Postanowiłam, że wyjaśnię trochę o co chodzi z tym jedzeniem mebli.

Kołatek domowy jest owadem bardzo głodnym. Zjada meble, podłogi, drewniane wyposażenie domów, wszystko co napotka. Jest mało wybredny. Zjada drewno iglaste jak i liściaste.

Muszą jednak być spełnione warunki – odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Kołatek pospolity czuje się świetnie gdy wokoło niego panuje temperatura ok. 20 stopni Celsjusza. Czyli każdy z naszych drewnianych przedmiotów jest potencjalną ofiarą kołatka, jeśli nie został zabezpieczony przed szkodnikami.

Jak rozpoznać kołatka domowego?

Kołatek to taki śliczny chrząszcz, ma brunatny pancerz i długie czułka. Osiąga rozmiar do ok. 4mm. Składa jajka np. w starym krześle, w którym sobie mieszka i jednocześnie się nim zajada.

Kołatek drąży charakterystyczne kanaliki o średnicy około 1- 2 mm, u ujścia których zostawia specyficzny proszek czyli mączkę.

Inna cechą charakterystyczną kołatka domowego jest sygnał dźwiękowy czyli kołatanie. Podczas godów samiec stuka pancerzem o drewno, w którym się znajduje.

kołatek domowy| sekiwmiescie

Kołatek domowy. Fot: Wikipedia

kolatek domowy

Kołatek domowy. Fot: Wikipedia

Spuszczel pospolity jest bardziej “heavy”

Jeśli chodzi o spuszczela to zasmakował w drewnie iglastym. Uwielbia duże konstrukcje typu drewniane stropy, dachy, podłogi, ściany. W końcu musi pomieścić i wykarmić wielopokoleniową rodzinę. Może żyć kilkanaście lat.

Charakteryzuje się większą budową ciała niż kołatek. Osiąga rozmiary do 25mm. Jest czarnym uroczym chrząszczykiem o spłaszczonej i owłosionej budowie.
Lubi ciepłą temperaturę 25-30 stopni Celsjusza. W upalne dni można usłyszeć jak żeruje nam w drewnianych ścianach.

spuszczel pospolity|sekiwmiescie

Spuszczel pospolity. Fot: Wikipedia

larwa - spuszczel pospolity

Spuszczel pospolity – larwa. Fot. Wikipedia

Spusczel pospolity - zniszczenia

Zniszczona futryna. Fot: holzhelden

 

Mimo swoich małych rozmiarów te szkodniki mogą wyrządzić naprawdę ogromne straty. Może się zacząć od podgryzania krzesła a skończyć na zjedzeniu nam dachu.

Zabezpieczenie przed zjedzeniem

Najprostszą metodą jest zabezpieczenie drewna chemicznymi środkami. Dostaniemy takie w większości sklepów budowlanych.
Jeśli już szkodniki urządził sobie imprezę w naszym domu, najlepiej wezwać specjalistów od pozbywania się niechcianych gości.

O korniku, który jest niewinny

Wypadałoby z mojej strony napisać kilka słów o korniku, który był tu podejrzanym.
Kornik – jak sama nazwa wskazuje, ma duży związek z korą drzew. To w korze drąży swoje zawiłe korytarze. Żeruje w osłabionych drzewach iglastych. Korniki nie mają nic wspólnego z wyrobami z drewna, które mamy w domu.

korytarz kornika

Korytarze kornika. Fot. Wikipedia